Stanisław Górski : Uwaga rodzice – NARKOMANIA !
[M] – IWZZ, Warszawa 1985, wydanie I, oprawa miękka, stan db, ISBN 83-202-0341-4
cena 5,00 pln
Oprócz uzależnienia używanie środków odurzających zawsze powoduje bardzo negatywne i często nieodwracalne skutki zdrowotne i społeczne w życiu narkomana. I właśnie skutki te stanowią najważniejsze niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka.
Przewlekłe zatruwanie organizmu substancjami narkotycznymi prowadzi do nieodwracalnych zmian w systemie nerwowym, powodując zwyrodnienia charakteru. w konsekwencji narkoman zostaje pozbawiony uczuć wyższych i hamulców moralnych. Pojawiają się bezwstydne zachowania, znikają wszelkie dążenia, aspiracje życiowe i zainteresowania. Człowiek zatraca uczucia rodzinne, przestaje czuć się przywiązany do ludzi, a nawet traci niektóre naturalne popędy. Jest to szczególnie tragiczne w przypadku ludzi młodych, o dopiero rozwijającej się osobowości, potencjalnie najbardziej wartościowych społecznie.
Narkoman pod wpływem presji środowiska jest zmuszony do ukrywania swego nałogu, ale poszukuje oparcia w jakiejś grupie, która go zaakceptuje. Zazwyczaj są to grupy z tak zwanego marginesu społecznego, wstępując zatem do nich zostaje on jednocześnie wyeliminowany z dotychczasowego otoczenia.
Rozwinięty lub dopiero rozwijający się nałóg wymaga coraz częstszego zażywania środków i to w zwiększającej się wciąż ilości. Potrzeba ciągłego zdobywania narkotyków popycha ich na drogę przestępstwa.
Ponadto odurzanie się i przykre dolegliwości głodu narkotykowego uniemożliwiają młodym ludziom naukę i pracę, dlatego też często nie uczą się oni ani nie pracują.
Narkotyzowanie się prowadzi do krańcowego wyniszczenia organizmu, wychudzenia ciała i znacznego spadku siły fizycznej. Skóra staje się blada i sucha, a cera ziemista. pojawiają się także zaburzenia równowagi i niezgrabność ruchów, co mylnie może sugerować używanie alkoholu.
Zatrucie organizmu staje się przyczyną chorób narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i nerek. Podatkowe komplikacje powoduje wstrzykiwanie sobie środków odurzających – głównie dożylnie – brudnymi igłami i strzykawkami. Stad wśród odurzających się osób powszechnie występują zakażenia, zmiany ropne skóry oraz poważne, zakrzepowe zapalenia żył, a także różne choroby zakaźne.
Nierzadkie są też przypadki przedawkowania narkotyku, zwłaszcza gdy po okresie głodu obniża się odporność organizmu na działanie środka, o czym narkoman z reguły nie wie. Rezultatem tego są ciężkie zatrucia z majaczeniami i śpiączką, które często kończą się śmiercią.
ZAMÓW e-mailem lub telefonicznie.
Odbierz w naszym Antykwariacie w Warszawie>
Barbara