Janusz Pelc: Barok epoka przeciwieństw
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2004, oprawa miękka, stan db (pieczątki pobiblioteczne), ISBN 83-08-03600-7
cena pozycja obecnie niedostępna
Pozycja tymczasowo niedostępna, prosimy o kontakt„Barok – epoka przeciwieństw” – podręcznik akademicki Janusza Pelca – mówi nie tylko o literaturze, lecz o świecie idei oraz wyobraźni twórców epoki Baroku.
Ukazuje polski Barok w perspektywie europejskiej, omawiając go problemowo, a nie chronologicznie.
Rozdziały pierwszy i ostatni stanowią ramę konstytucyjną książki: pierwszy daje omówienie spraw ogólnych (pojęcia, nazwy), ostatni ukazuje tzw. nawiązania do Baroku.
Pozostałe rozdziały omawiają ważne dla tej epoki problemy szczegółowe: dynamikę rozwoju i periodyzację Baroku w Polsce; wyobraźnię i topikę barokową w kontekście historii idei; barokową emblematykę i ikonologię; sarmatyzm jako polską formację kulturową w kontekście panującej w Europie i w Polsce estetyki barokowej; instytucje kultury literackiej ze szczególnym uwzględnieniem książki rękopiśmiennej i cenzury oraz autocenzury.
Janusz Pelc – profesor Uniwersytety Warszawskiego, członek PAU, wykładał m.in. również na uniwersytetach w Brukseli, Neapolu i Rzymie; znawca staropolskiej kultury literackiej, autor m.in. monografii Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Morsztyna oraz takich książek, jak „Europejskość i polskość literatury naszego renesansu” (1984), „Obraz – słowo – znak. Studium o emblematach w literaturze staropolskiej” (1984), „Literatura renesansu w Polsce” (1994, 1998), „Słowo i obraz. Na pograniczu literatury i sztuk plastycznych” (2002).
[Wydawnictwo Literackie, 2004]
Barbara